Poznaj największych wrogów Twoich stawów

W ludzkim ciele mamy ich ponad 200, odpowiadają za każdy, nawet najmniejszy ruch. Najwięcej z nich występuje w dłoniach oraz stopach. O czym mowa? Oczywiście o stawach, czyli ruchomych łączeniach naszego szkieletu.

Na co dzień pozwalają nam chodzić, skakać, poruszać rękoma, pisać, siadać. Zdrowie ich struktur jest zatem kluczowe dla poprawnej pracy całości naszego układu motorycznego. Ze względu na zadania, jakie pełnią w ciele, warto pamiętać o tym, aby im nie zaszkodzić. Jakie czynniki negatywnie wpływają na ich kondycję?

kobieta przy komputerze

Brak regularnej aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia to znak rozpoznawczy naszych czasów. Coraz więcej godzin spędzamy przed komputerami, zarówno w pracy, jak i … po pracy. Do tego należy wliczyć czas, jaki przeznaczamy na podróż autem czy komunikacją miejską. Wszystko to powoduje, że zakres ruchu stawów jest znacznie ograniczony, a przecież powstały po to, aby pracować. Ich aktywność pobudza wytwarzanie niezbędnych substancji odżywczych.

Występuje w nich m.in. maź stawowa, będąca swojego rodzaju smarem dla kości. Substancja niweluje ich tarcie podczas ruchu i jest pobierana do stawów właśnie podczas aktywności fizycznej. Jej niedobór powoduje, że ruchome łączenia kości stają się sztywne i tkliwe. ()

W badaniu przeprowadzonym w grupie kobiet 50 +, oceniono, że na bóle stawów obwodowych częściej cierpią te, prowadzące siedzący tryb życia ( 78.94% ) niż kobiety aktywne fizycznie ( 50 % ). Wyniki dowodzą, że istnieje korelacja między poziomem aktywności fizycznej a dolegliwościami ze strony stawów. ()

Przeciwieństwem siedzącego trybu życia jest ruch. W tym przypadku należy jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ jego nadmiar – zamiast pomóc – może zaszkodzić.

ludzie grający w piłkę

Nadmiarowy wysiłek fizyczny i kontuzjogenne sporty

Gwałtowne skoki, nagłe skręty ciała, zbyt duże obciążenie podczas treningu z wolnymi ciężarami czy brak przygotowania siłowego do wzmożonej aktywności fizycznej. To czynniki, które powodują, że nasz organizm może być narażony na urazy. Dotyczy to także stawów.

Nadmiarowy wysiłek fizyczny, niedostosowany do kondycji organizmu, prowadzić może do takich urazów, jak zerwanie więzadeł, skręcenia i przeciążenia stawów. Sporty takie, jak cross fit, jazda na nartach czy bieganie, wymagają odpowiedniego przygotowania organizmu na wzmożony wysyłek. Istotna jest także rozgrzewka, rozciąganie po zakończeniu aktywności, ale również regeneracja pomiędzy treningami. Sprawdza się zatem zasada zachowania umiaru i równowagi.

fast foody

Jedzenie, które szkodzi.

Żywność typu fast food, nadmierne spożycie cukru, czyli dieta uboga w wartości odżywcze, to prosta droga do powstawania dolegliwości w naszym organizmie, co nie omija także naszych stawów. Duża zawartość tłuszczy typu trans wzmaga powstawanie stanów zapalnych w organizmie.

Co jeść, aby zniwelować to ryzyko? Warzywa, owoce, ryby, orzechy, nasiona, oleje. To źródła witamin i minerałów, które nas wzmacniają i odżywiają.

Za przykład może posłużyć badanie na grupie 32 tyś. kobiet, które dowiodło, że dzięki wieloletniej diecie, bogatej w kwasy tłuszczowe, zmniejszyły ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów o 52%. ()

W składzie suplementu diety Flexi Stav Xtra znajdziecie aż 10 składników, które także mają korzystny wpływ na stawy. Są nimi kolagen, kwas hialuronowy, ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego, chondroityna, glukozamina, ekstrakt z owocu awokado oraz liści zielonej herbaty, witamina C, ekstrakt z kłącza imbiru oraz kurkumy.

trzymanie za rekę starszej osoby

Wiek a choroby stawów

Wraz z wiekem nasz układ kostny staje się bardziej podatny na osteoporozę czy wspomniane wcześniej RZS. Dotyczy to w szczególności kobiet po menopauzie. Utrata masy kostnej przed tym okresem wynosi około 1% rocznie, po wzrasta nawet do 7% przez pierwsze 5 lat.

Badania wykonane w USA, w grupie wiekowej 50 – 59, wykazały, że prawidłową masę kości posiada 65% mężczyzn i i 39% kobiet. W grupie 70-79 lat jest to 51% mężczyzn i… 5% kobiet. () Starzenie się organizmu nie omija także stawów, które tracą możliwości regeneracyjne, elastyczność i odporność na uszkodzenia. Może to skutkować chorobami zwyrodnieniowymi, które pojawiają się u około 60% osób, w wieku powyżej 60 lat. () W badaniach, prowadzonych w USA stwierdzono chorobę zwyrodnieniową stawów zaobserwowano u około 80% osób powyżej 75. roku życia. ()

Pewnych zmian fizjologicznych nie da się zatrzymać, jednak nasz tryb życia może wpłynąć na złagodzenie tego procesu. Warto stać się sprzymierzeńcem swojego ciała, aby służyło nam na długie lata.

Źródła

  1. Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_(anatomia), dostęp z dnia 13.01.2022r.
  2. Agnieszka Ćwirlej-Sozańska „Wpływ trybu życia na występowanie ograniczeń ruchu i dolegliwości bólowych stawów obwodowych u kobiet po 50 roku życia”. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie. Rzeszów 2014, 4, 343–354.
  3. dr n. med. Dominika Wnęk, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/132476,produkty-zywnosciowe-pomocne-w-leczeniu-reumatoidalnego-zapalenia-stawow, dostęp z dnia 13.01.2022r.
  4. Zmiany w układzie ruchu w procesie starzenia się”, E. Zasadzka, K. Wieczorowska-Tobis, GERONTOLOGIA POLSKA 2014, 3, 161-165.
  5. Zmiany w układzie ruchu w procesie starzenia się”, E. Zasadzka, K. Wieczorowska-Tobis, GERONTOLOGIA POLSKA 2014, 3, 161-165.
  6. Zmiany w układzie ruchu w procesie starzenia się”, E. Zasadzka, K. Wieczorowska-Tobis, GERONTOLOGIA POLSKA 2014, 3, 161-165.